Adres: Ali Paşa Mahallesi Gazi Osman Paşa Bulvarı Numara: 180 Merkez / Tokat
Tel: 0 356 214 55 24
Diğer Tel: 0 356 214 51 01
Faks: 0 356 214 07 16
Mail: tokat@diyanet.gov.tr

Genel Bilgilendirme:

Tokat İl Müftülüğü

Ülkemizde müftülüklerin amaçları insanları dini konularda doğru bilgi verme ve doğru kaynağa yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Müftülüklerde ilahiyat üniversitesi mezunu diyanet tarafından görevlendirilen bay ve bayan din görevlileri görev yapmaktadır.

İslami konular hakkında ülkemizde Müftülükler Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı din görevlileridir. Bu sebepten dolayı İslami konular hakkında doğru bilgileri Müftülüklerden edinmek doğru bir yol olacaktır.

Ülkemizde her şehir ve şehre bağlı olan ilçeler için Müftülükler bulunmaktadır. Bulunduğunuz şehir veya ilçe için Müftülükle iletişime geçebilir veya başka bir şehirde bulunan Müftülük ile de iletişime geçebilirsiniz.

Müftülüklerden:

Helal, haram, mahrem konular, cami, mescit, namaz, İslam için de doğru bir eğlence, faiz ve faiz ile kazanılan günahlar, adak, kurban. İslam’a göre doğru bir evlilik, İslamiyet göre cinsellik, anne ve babaların hakları, çocuk hakları, cihat, günah, tesettür, dinde doğru giyinme, İslam’ın önerdiği örtünme çeşitleri, takva, tasavvuf, tarikat, dini göre ticaret, içtihat.

İslam tarihi, Müslüman da ahlak ve güzel huylar, mezhepler, bela ve musibetler, peygamberler, melekler, büyük günahlar, kumar, şans oyunları, namaz, doğru namaz kılma, namaz sureleri, oruç, nafile oruçlar, zekat, hac, umre gibi konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Müslüman doğru bilgiyi öğrenmesi ve bunu hayatına uygulaması gerekmektedir. Çevreden edinen İslami konular günümüzde birçoğu yanlış olabilmektedir. Bu neden dolayı İslami konuları Müftü, müftü yardımcısı ve diğer Müftülük yetkilerinden bilgi almak en doğru yol olacaktır.

Şikayet, Yorum Yazın

Üyeliksiz direk şikayet, yorum yazabilirsiniz.

1 Şikayet, Yorum Yazılmış

  1. Tolga Sert 11 Ocak 2022

    Ben Tokat merkez ikamet etmekteyim. Bir tane camii hocamız var evlere şenlik, biz bıktık bundan camiimiz pislik içinde kafası esince geliyor, canı istemeyince gelmiyor. Bu gelmeden önce yatsı namazlarında 20 kişinin üzerinde cemaatimiz vardı bu geldi şu an camiye kimse gitmiyor.

    Millete hanımlarınızı yollayın utanmaz camiyi bir temizlesin diyormuş. Bu hocaların görevi ney bundan önceki hocamızdan Allah razı olsun tertemizdi her tarafı şimdi secdeye varıyoruz tozdan cemaat hapşıra, hapşıra bir oluyoruz. Kıldırdığı yerin yanına çöp kovası koyuyor. Yerdeki pislikleri toplayarak içine atıyor. Askılıklara havluları asıyor biri ayak havlusu biri yüz havlusu diyor.

    Yazın çocukları camiye yolluyoruz bütün çocuklara demiş ki siz öğrenin büyüklerinizden gelin ben yanlışlarınızı düzeteceğim. Bunun görevi öğretmek değil mi mahallemizi camiden soğuttu.Bu pazar ilkindi namazına geldi akşam yatsı yoktu keyfi yetince paşamız geliyor. Bu kendini bilmez hocanın görev yerinin değiştirilmesini rica ediyoruz. Bizde camilerimizi dolduralım.