PTT İstanbul (UKİM) Uluslararası Kargo İşleme Merkezi, Başakşehir, İstanbul

Adres: Ziya Gökalp Mahallesi Bedrettin Dalan Bulvarı Aykosan SS İkitelli / Başakşehir / İstanbul
Tel: 0 212 567 65 65
Diğer Tel: 0 212 465 55 19
Faks: 0 212 544 91 41
Mail: istav-ukimsantral@ptt.gov.tr

Çalışma Saatleri:

Hafta İçi:

Pazartesi: 09:00-12:30 / 13:30-17:00 | 12:30-13:30 Öğlen Arası
Salı: 09:00-12:30 / 13:30-17:00 | 12:30-13:30 Öğlen Arası
Çarşamba: 09:00-12:30 / 13:30-17:00 | 12:30-13:30 Öğlen Arası
Perşembe: 09:00-12:30 / 13:30-17:00 | 12:30-13:30 Öğlen Arası
Cuma: 09:00-12:30 / 13:30-17:00 | 12:30-13:30 Öğlen Arası

Hafta Sonu:

Cumartesi: 09:00–13:00
Pazar: KAPALI

* Çalışma saatleri PTT merkez şubeler, dağıtım merkezleri, posta ve kargo işleme merkezleri, diğer şube ve acenteleri çeşitli nedenlerden farklılık gösterebilmektedir. 444 1 788 PTT müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Genel Bilgilendirme:

PTT İstanbul (UKİM) Uluslararası Kargo İşleme Merkezi, Başakşehir, İstanbul

PTT (postane) kuruluşu Osmanlı Devletine kadar dayanmaktadır. İlk olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuş olan PTT günümüze kadar faaliyet göstermektedir. Ulaştırma bakanlığına bağlı olan PTT, 2013 senesinde TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş, günümüze kadar da halen faaliyetlerine devam etmektedir. 81 il ve illere bağlı ilçelerde, ilçelere bağlı olan kasaba, köylerde müşterilerine hizmet vermektedir.

Ülkemizde en fazla şubeye sahip olan PTT e-devlet işlemleri ve diğer devlet işlemlerini şehir merkezine veya ilçe merkezine uzak olan kişilere işlemlerini daha kolay yapabilmesi adına köy ve kasabalara birçok şube veya acente açmaktadır. Bu şube veya acente sayısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir.

Şubeye gitmeye gerek kalmadan PTT.gov.tr internet adresinden veya 444 1 788 telefon numarasından müşterilerine şubede yapılacak birçok işlemleri bu kanallar aracılığıyla da yapılmasına olanak sağlamaktadır.

PTT posta, banka ve lojistik için yapılabilecek bazı işlemler alt tarafta kısaca bahsedilmiştir. İşlemlere bakarak PTT ürün ve hizmetleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Lojistik hizmetlerinden PTT yurt içi kargo işlemleri, PTT yurt dışı kargo işlemlerini yapabilir.

Posta çeki hesap işlemleri, hızlı geçiş sistemi (HGS), telgraf, posta kodu sorgulama, gönderi takip, tebligat, telgraf, kayıtlı elektronik posta, gönderi süresi, gönderi ücreti, gönderi takibi, posta hizmetleri, diğer posta işlemlerini yapabilir. Bankacılık hizmetlerinden havale işlemleri, hesap işlemleri, PTT kart ve PTTmatik işlemleri, tahsilat işlemleri, sigortacılık işlemleri ve diğer ticari işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Harita

Şikayet, Yorum Yazın

Üyeliksiz direk şikayet, yorum yazabilirsiniz.

PTT İstanbul (UKİM) Uluslararası Kargo İşleme Merkezi, Başakşehir, İstanbul için 41 şikayet, yorum yazılmış.

 1. Böyle sorumsuz, devletin kurumunda çalışanlar yüzünden zarara uğrayan PTT bence özelleştirilsin.

 2. KP02750070258 takip numaram kaç gündür elinizde beklemede bu ne demek oluyor telefonlara bakmıyorsunuz. Kaç gündür dağıtıma çıkmamış acilen bu soruna son verin?

 3. Merhaba bu takip no RH126856977TR kargo gümrük vergisi ne kadar çok abartılmış 146 toplam bir önceki kargomda aynı Bilgisayar ekranı takip no LZ11775660CN bunun toplam ücreti 22.6 çıkmıştı bu kadar yüksek çıkması doğru değil!

 4. Böyle bir kurum niye var ya madem kargo işini yapmıyorsunuz yapmayın. Evde olmama rağmen ehliyetimi getirmediler şimdi de 15 gündür Gebze’den İstanbul’a kargo bekliyorum. Telefonlara da bakan yok.

 5. Bu kurum babalarının kurumu değil çalıştıkları yok telefonu açmıyorlar bir kargoyu göndermiyorlar. Yakında başlarına iş alırlar benden demesi.

 6. Günlerdir ulaşamıyorum bu nasıl bir kurum. Hiç bir şekilde iletişim kurulmuyor!

 7. Kargomla alakalı bilgi almak istiyorum ama telefonlar kesinlikle açılmıyor süs galiba mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

 8. Ürün UKİM PTT şirketine girişi yapıldı neden vergi ücreti kesiyorsunuz bu ne saçmalık birde koyduğunuz kurallara uymuyorsunuz benim aldığım ürün 22 € altın da ve 18 $ da altın da sizin bunun için benden vergi ücreti kesemezsiniz eğer vergi ücreti kesinlikle isteniyorsa ben ürünü geri iadesini talep ediyorum.

  Hiç bir Avrupa ülkesinde böyle saçma bir durum yok kendinizi bizim gözümüz de değerinizi küçük gösteriyorsunuz bu vergi ücreti sorununu her yerde paylaşıcım ve şikayet edeceğim sizi.

 9. Tam bir buçuk aydır İngiltere’den ürünlerimi bekliyorum. Kayıtsızmış ve bir kenarda nerede olduğu belli değil belki de kayboldu ürünüm. PTT bilmiyoruz deyip size yönlendiriyor ben defalarca aradım açan eden yok. Ne biçim bir sistemdir.

 10. İyi günler dilerim. Üç aydan daha uzun bir süre önce / 15.06.2019 / Ben Norveç’ten kullanılan bir telefonu (iPhone 6) Türkiye’deki kardeşime hediye olarak gönderdim. Şimdiye kadar almadı. Lütfen gecikme sebebini nedir? Bilgi: ürün No. / CD736088326NO.

  ….

  Have a nice day . More than three months ago / 15.06.2019 / I sent from norway a used phone (iPhone 6) as a gift to my brother in Turkey. So far he has not received it Please indicate the reason for the delay … the information: item No. / CD736088326NO.

 11. 2 aydır kargoma el koydunuz, bana gelen bir tane içecek ve Hollanda kargosu sıkıntı yapmadan getiriyor Türkiyeye ama UKİM denen yerde el koyuyorsunuz. Kargomun gümrük vergisi varsa hesaplarsınız tarafımdan ödeme istersiniz neden kargoma el koyuyorsunuz.

 12. Benim kargom Ankara’dan İstanbul’a gitmiş bu nedir ya ara, ara telefona bakan yok. Sıktı artık bu sistemleriniz şuna bak ya kendi paranla rezil oluyorsun.

 13. Ben ömrümde böyle saçma bir sistem görmedim arıyorum bekleyenler arasında ilksinizde dedi sonra hat düştü. 30 dakika bağlanmadı böyle rezalet olamaz!

 14. Kaç gün oldu arıyorum ama sıram gelince kapatıyorsunuz bu nasıl bir hizmet böyle çalışma olur mu kandırmayla.

 15. Adamlar her gün Çinden konteyner ile mal çekiyor onlara geç bizim 5 -10 -50 liralık kargoların peşine düşmüş içinde ne var. Ona Bakmak sana mı düştü kardeşim kargoyu gönder gümrüğünü yaz üzerindeki fiyatına bakarak işine bak

 16. Aliexpress ile ilgili sorun PTT kargoda değil ki buraya yazıyorsunuz. Hazine maliye ve gümrükler genel müdürlüğünde.

 17. Aliexpress’ten alınan ürünler neden gelmiyor. 5.ay ve 6.ay vermiş olduğum siparişler artık gelmez oldu. Satıcı firma ile para iadesi için uğraşmak zorunda kalıyorum. Bu sorunu çözmeyi düşünüyor musunuz?

  1. Aliexpress’ten takipsiz kargolar artık gelmiyor. Gümrük geri gönderiyor ama takipli kargo alırsanız yüzde yüz geliyor.

 18. aliexpressten bir kargo gelecek ama halen ulaşmadı bir haftadır bekliyorum. Aliexpress veya başka türlü yurt dışından alışveriş yapan var mı ne zaman gelir ne zaman ulaşır? Bilen birin yardımına ihtiyacım var.

  1. Gümrükten geçerken aldığınız ürünün½ 20 sini vergi damga ücreti olarak kesiyorlar.

   1. Adnan Bey helal olsun sana ne güzel milleti bilgilendiriyorsun. Allah razı olsun senden senin ve senin gibi bilgilendirenlerin hepsinden.

 19. Antalya’da yasayan bir kurs katılımcısıyım malzemelerimi aliexpressten istiyorum. İstanbul depoda bekletiliyor teslim alınmadı diye geri gönderiliyor. Karşı tarafta da teslim almamışsınız diye para iadesi yapmıyor çözüm lütfen.

  1. Ne biçim iştir bu telefonların ikisine de cevap vermiyorlar ilk sıradasınız diyip 20 dk. bekletip boşa atıyorlar

 20. Biraz önce kargo takip numaramla PTT sitesinde baktım en alta PTT UKİM işyerinde bekliyor yazıyor ne demek bu yani ne yapmam lazım bu durumda?

  1. Burası uluslar arası kargo işlemlerinin yapıldığı yer yoğunluktan dolayı beklemede olabiliyor fakat çok uzun sürdüyse gümrüğe takılmış olabilir veya başka bir sebepten bekliyor olabilir, bunu sadece arayarak öğrenebilirsiniz. Aliexpress, Amazon veya çinden alının ürünler buraya gelir beklemede ise muhtemelen gümrükle alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

  2. PTT UKİM’de iş yerinde bekliyor demek kargo gümrüğe takılmış demekle eş değerdir.

  1. Bende mağdurum inanın aramadığım müdürlük şubesi kalmadı. Kimse bilgi vermiyor herkes bir başka tele yönlendiriyor kargonuz 15 güne kadar teslim edilecek diyor ama alamıyorum. 1.5 ay oldu hiçbir bilgi yok!